گردشگری

زیباترین موزه های تاریخی در ایران!

ایران، کشوری پهناور است که پیشینه تاریخی بسیار طولانی و فرهنگی غنی دارد. برترین موزه های ایران در گوشه و کنار تاریخ و جغرافیای کشور دیدنی‌ها و شنیدنی‌های بسیار دارند. ایران سرزمین مردمی از اقوام مختلف و فرهنگ و تاریخی متفاوت است.

در هر گوشه ایران می‌توان بخشی از فرهنگ مردم این سرزمین را نظاره کرد. اما برای قدم زدن در مسیر طولانی تاریخ و گشتن در دشت‌های رنگارنگ فرهنگ و هنر این سرزمین موزه‌ها از بهترین مکان‌ها هستند. در بسیاری از شهرها و حتی روستاهای ایران موزه‌های بسیاری وجود دارند که هر کدام می‌توانند مانند کتابی پر از تصاویر، ما را با بخشی از تاریخ این سرزمین آشنا کنند.

1- موزه ملی ایران

زیباترین موزه های تاریخی در ایران!

برای افرادی که به بازدید از موزه‌ها علاقه‌مند هستند، شاید یکی از نخستین گزینه‌ها موزه ایران باستان باشد. این موزه که در دو بخش، و در حقیقت دو ساختمان مجزا طراحی و ساخته شده بخش مهمی از تاریخ کشور ایران را در خود جای داده است. موزه ایران باستان و موزه دوران اسلامی. موزه ایران باستان در بخش ابتدایی خود ورودی الهام گرفته از طاق کسرا دارد که توسط یک معمار فرانسوی طراحی شده است. آثاری که در این موزه به نمایش درآمده مربوط به دوران پارینه سنگی تا دوران ساسانی است.

2- کاخ موزه گلستان

زیباترین موزه های تاریخی در ایران!

این کاخ یکی از زیباترین کاخ‌های کشور به لحاظ کاشی‌کاری و رنگ‌بندی است. بازدید از این موزه، علاوه‌بر اینکه ما را با بخش مهمی از تاریخ سرزمینمان در دوره شاه‌عباس و پهلوی آشنا می‌کند، فرصت قدم زدن در باغ زیبا و دلنشین کاخ را نیز فراهم می‌کند. کاخ گلستان بخش‌های مختلفی جهت بازدید دارد و بازدید از همه آن‌ها بسیار زمان‌بر است.

شما می‌توانید از لیست موجود در ورودی بخش‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید و بازدید خود را آغاز کنید. بخش‌های اصلی کاخ موزه گلستان شامل شمس‌العماره، تالار سلام، تالار آیینه، ایوان تخت مرمر، تخت مرمر، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت کریمخانی، عمارت بادگیر و تالار عاج است. در هریک از این بخش‌ها علاوه‌بر وجود اشیای ارزشمند و جالب، رویدادهای مهمی نیز اتفاق افتاده است، به طور مثال تاج‌گذاری برخی از پادشان پهلوی در تالار سلام.

3- موزه میراث روستایی گیلان

زیباترین موزه های تاریخی در ایران!

یکی از زیباترین موزه‌ها در شمال کشور موزه میراث روستایی گیلان است. این موزه با هدف حفظ فرهنگ زندگی روستایی استان گیلان و شناساندن آن به مردم ساخته شده است. در بخش‌های مختلف این موزه، که در پارک سراوان احداث شده، بخشی از فرهنگ مردم گیلان به نمایش درآمده است.

ساختمان‌هایی که نه تنها معماری سنتی استان گیلان را نشان می‌دهد، بلکه شما را با دانش مردم گذشته این سرزمین نیز آشنا می‌کند، در بخش‌های مختلف این بنا‌ها می‌توانید هوش و ذکاوت مردم قدیم ایران زمین و تدابیر آن‌ها برای حفظ و نگهداری از مواد غذایی و محصولات کشاورزی خود و همچنین جلوگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از رطوبت و باران را مشاهده کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن